ارتقا عملکرد ورزشکارن با جوش شیرین

 

در طول تمرینات شدید، عضلات با تبدیل کربوهیدرات به اسید لاکتیک باعث تامین انرژی می­شوند. انباشته شدن اسید لاکتیک در عضلات ورزشکاران منجر به خستگی می­شود. با کاهش تولید و انباشته شدن اسید می توان از این خستگی جلوگیری کرد.

دفع بدن در برابر افزایش اسیدیته بدن (اسید لاکتیک) بافرهای بیکربنات، فسفات و پروتئین است که به خنثی شدن اسید تولید شده در طی ورزش کمک می­کند. تلاش برای افزایش عملکرد از طریق افزایش کارایی بافرها به طور عمده بر روی بافرهای بیکربنات تمرکز شده است. دریافت مقدار کافی بیکربنات سدیم قبل از شروع ورزش­های شدید از اسیدی شدن ماهیچه ه­ا و خون جلوگیری می­کند و باعث افزایش عملکرد فیزیکی بدن می­شود.

برای اولین بار نقش بافرها بر عملکرد بدن توسط جونز و همکاران (۱۹۷۷) ارائه شد. که از ۵ نفر ورزشکار در مطالعه  استفاده شد و از کربنات کلسیم (کنترل یا عدم تاثیر بر اسیدیته بدن)، کلرید آمونیوم (به عنوان تیمار منفی برای افزایش اسیدیته در بافت­ها برای دیدن عملکرد بدتر) یا بیکربنات سدیم (به عنوان تیمار مثبت یا بهبود دهنده عملکرد بدن) به عنوان تیمارهای آزمایشی استفاده شد.

در تیمارهایی که بیکربنات سدیم مصرف کرده بودند مدت زمان خستگی تقریباً دو برابر تیمار کنترل بود. نتایج این آزمایش نشان داد که بافری کردن بدن از طریق مصرف بیکربنات سدیم منجر به کاهش خستگی و افزایش عملکرد ورزشکاران می­شود.  به نظر می­رسد که بیکربنات سدیم در بهبود کوتاه مدت و شدت بالا موثر است.

داده ­های کافی وجود دارد که نشان می­دهد بافری کردن می­تواند باعث بهبود عملکرد ورزشکاران در ورزش­هایی از قبیل دو سرعت ۴۰۰ متر، یک کیلومتر دوچرخه سواری در زمان محدود و قایقرانی المپیک شود (ناتون و همکاران، ۱۹۹۷). علاوه بر اثرات مفید بیکربنات سدیم برای ورزشکاران، مصرف بیش از حد آن منجر به گرفتگی عضلات و اسپاسم، تتانی، تحریک پذیری، اختلالات ریتم قلبی، بی تفاوتی و تشنج شود. که دلیل این عوارض جانبی به دلیل تغییر در توازن الکترولیت های (سدیم، پتاسیم و کلسیم) بخش مایع بدن است. ورزشکاران باردار، شیرده، مبتلا به فشار خون بالا یا بیماری کلیوی، یا بیمارانی که از اختلالات الکترولیتی رنج می­برند نباید از مکمل­های بیکربنات سدیم استفاده کنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق کانال‌های ارتباطی با ما در ارتباط باشید...