حفظ خانه سالم و دوستدار محیط زیست

 

انتخاب  های سازگار با محیط زیست برای خانواده و خانه شما، می تواند نشانه ای از انتخاب های سالم باشد. روش های زیادی برای راحت بودن شما در خانه وجود دارد، بعنوان مثال می توان به مصرف خوراکی های محلی و گیاهان خانگی اشاره کرد.

۱- مصرف خوراکی های محلی یا سبزیجات

مصرف خوراکی های محلی برای سلامتی شما و سیاره زمین بسیار عالی می باشد. از آنجاییکه میوه های به اصطلاح محلی یا ارگانیک، به طور طبیعی بالغ می شوند، دارای مواد مغذی بیشتری می باشند، بسیاری از میوه ها که برای رسیدن به دست مصرف کننده مسافت های طولانی را طی می کنند، اغلب قبل از رسیدن کامل چیده می شوند. غذای محلی یعنی انتشار گازهای گلخانه ای کمتر. یکی از راه های داشتن غذای سالم، داشتن باغچه در خانه می باشد.

۲- داشتن گیاهان خانگی

به دلیل اینکه گیاهان خانگی مصرف کننده دی اکسید کربن و تولید کننده اکسیژن هستند، می توانند باعث افزایش کیفیت هوای خانه شوند. آنها همچنین اثر مثبت بر سلامتی روانی دارند.

۳- استفاده از تمیز کننده های غیر سمی یا خانگی

محلول های تمیز کننده موجود در فروشگاه ها بسیار سمی و شیمیایی هستند. انتشار گازهای سمی از این محصولات شیمیایی، تاثیر منفی بر سلامتی انسان دارد. برای جلوگیری از این مشکلات از تمیز کننده های غیر سمی یا خانگی استفاده کنید. چندین گزینه ارزان و پایدار برای نظافت خانگی وجود دارد که به ما این امکان را می دهد تا از محصولات تمییز کننده شیمیایی دور شویم. گرد و غبار تنها دلیل آلودگی هوا نیست، بلکه  یکی از دلایل مهم آلودگی هوا استفاده از دترجنت های شیمیایی می باشد.

یکی از گزینه های ارزان و پر طرفدار بعنوان تمیز کننده سالم، جوش شیرین می باشد. این ترکیب نمکی دارای خصوصیات تمیز کننده، ضدعفونی کننده و لکه بری می باشد. بنابراین به راحتی می­توان استفاده از جوش شیرین به جای شوینده­های شیمیایی ترویج نمود، از این طریق حتی می­توان از مصرف عوامل خطر آفرین شوینده­های شیمیایی در زندگی روزمره انسان جلوگیری کرد. نکته حائز اهمیت این است که شوینده­های شیمیایی با توجه به ترکیب آنها می­توانند تاثیر نامطلوب بر سلامتی انسان و محیط زیست  داشته باشند. استفاده بی رویه از مواد شوینده منجر به بروز ناهنجاری­هایی مانند آسم، سرطان، مشکلات پوستی و موارد دیگر می شود. براساس نتایج به دست آمده از آزمایشات صورت گرفته، کاربرد توام جوش شیرین با مایع ظرفشویی و پودر ماشین لباسشویی در مصارف خانگی، علاوه بر صرفه جویی در مصرف این محصولات و کاهش آلودگی زیست محیطی، منتج به افزایش اثر بخشی کارکرد این محصولات خواهد شد.

مواد لازم برای تهیه محلول تمیز کننده سرویس بهداشتی و سایر سطوح:

۱- نصف فنجان جوش شیرین

۲- یک چهارم فنجان سرکه

۳- نصف فنجان آب

بعد از مخلوط کردن ترکیبات ذکر شده، محلول را به بطری اسپری اضافه کنید و بعد از چند دقیقه مخلوط کردن
می توانید برای تمیز کردن سرویس بهداشتی، سطوح آشپزخانه و بقیه سطوح استفاده کنید.

برای افزایش قدرت پاک کنندگی جوش شیرین می توانید از لیمو ترش، روغن زیتون و دستمال های میکرو فایبر نیز استفاده کنید.

۴- دفع ایمن زباله ها بخصوص زباله های خطرناک

برای دفع مطمئن زباله های خطرناک، مثل لامپ های فلورسنت و دماسنج های جیوه از روزهای مخصوص جمع آوری زباله های خطرناک یا ایستگاه های مخصوص استفاده نمایید. روش های زیادی برای دفع این نوع زباله ها وجود دارد.

۵- استفاده از تجهیزات کارآمد

لوازم خانگی می توانند منجر به افزایش مصرف برق شوند، از لوازم خانگی برقی فقط در صورت نیاز ضروری استفاده کنید. برای شستن لباس از آب سرد یا ولرم استفاده کنید، زیرا استفاده از آب گرم باعث افزایش مصرف انرژی برای گرم کردن می شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق کانال‌های ارتباطی با ما در ارتباط باشید...