کاربردهای پزشکی جوش شیرین

 

بیکربنات سدیم به شکل محلول آبی آنتی اسید یا خنثی کننده اسید می باشد که بصورت خوراکی برای درمان سوء هاضمه اسیدی و سوزش معده و همچنین برای درمان انواع مزمن اسیدوز متابولیکی از قبیل  نارسایی مزمن کلیوی و اسیدوز لوله ای کلیوی استفاده می شود.

بیکربنات سدیم می تواند برای قلیایی کردن ادرار در صورت مصرف بیش از حد آسپرین و درمان سنگ های کلیوی اوریک اسید مفید باشد. همچنین بعنوان یک عنصر دارویی در آب گریپ (یک محصول غیر تجویزی است که در بسیاری از کشورها برای درمان بیماری کولیک، بیماری های گوارشی و ناراحتی های نوزاد استفاده می شود) برای نوزادان استفاده می شود. بیکربنات سدیم در جعبه کمک های اولیه برای درمان سوختگی جهت جلوگیری از تاول زدن استفاده می شود.

بعضی مواقع برای درمان اسیدوز یا مواقعی که یون سدیم یا بیکربنات در خون کافی نباشد، تزریق وریدی محلول آبی بیکربنات سدیم تجویز می شود. در صورت اسیدوز تنفسی، یون بیکربنات تزریقی منجر به افزایش غلظت بیکربنات و  pH می شود، به همین دلیل بیکربنات سدیم برای احیا قلبی ریوی استفاده می شود. تزریق بیکربنات سدیم فقط در مواقعی که pH خون کمتر از ۱/۷-۷ باشد انجام می شود. برای درمان هایپرکالمی نیز استفاده می شود. از آنجایی که بیکربنات سدیم باعث آلکالوز می شود، بعضی مواقع برای درمان استفاده بیش از حد آسپرین استفاده می شود. جذب بهینه آسپرین در محیط اسیدی صورت می گیرد. بیکربنات سدیم در داروهای ضد افسردگی نیز استفاد می شود. همچنین برای تسکین جای نیش حشرات می‌توان سه واحد از آن را با یک واحد آب مخلوط کرد و خمیر به دست آمده را روی محل گزیدگی پوشاند.

واکنش‌های ناسازگار ناشی از استفاده‌ بیش از حد بیکربنات سدیم عبارتند از آلکالوز متابولیکی، ادم ناشی از ازدیاد سدیم، نارسایی قلبی، سندروم هایپراسمولار، افزایش سدیم خون و فشار خون ناشی از افزایش سدیم. در بیمارانی که کلسیم زیاد یا رژیم غذایی غنی از کلسیم، مکمل کلسیم یا داروهای ضد اسید حاوی کلسیم مثل کربنات کلسیم مصرف می‌کنند، استفاده از بیکربنات سدیم باعث بروز سندرم شیر قلیایی ‌شود که به سنگ‌های کلیه و نارسایی کلیوی منتهی می‌شود.

از بی‌کربنات سدیم در دهان‌شویه‌ها استفاده می‌شود،  این ماده شوینده دندان و لثه است، محصول‌های اسیدی در دهان را خنثی می‌کند و ضدعفونی کننده است و به پیشگیری از رشد عفونت کمک می‌کند. استفاده از بیکربنات سدیم برای حساسیت به پیچک سمی، بلوط و سماغ باعث از بین رفتن خارش می‌شود (می تواند یک جایگزین خوب برای کرم هیدروکورتیزون باشد).

برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق کانال‌های ارتباطی با ما در ارتباط باشید...