شیرینی کاهش وابستگی با تولید جوش شیرین در شیراز

 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز فارس ، باتلاش یک واحد تولیدی در شیراز بی نیازی کشور به تامین جوش شیرین وارداتی  محقق شد.
 
زره ساز مدیر عامل کارخانه تولیدی جوش شیرین در منطقه ویژه اقتصادی شیراز گفت:این واحد توانسته با تولید سالانه ۲۰ هزار تن پودر جوش شیرین بخش عمده‌ای از نیاز داخلی را تامین کند.
 
پیش از فعالیت این واحد تولیدی کمبود نیاز کشور به این ماده مهم صنایع خوراکی و دارویی از چین و برخی کشورهای اروپایی وارد می شد .
 
به گفته مدیر عامل این شرکت ، تنها در دو واحد تولید جوش شیرین شیراز و مشهد به عنوان قطب های تولید این ماده ، ۸۰ درصد نیاز کشور به جوش شیرین  تامین می‌شود.
 
 
جوش شیرین همیشه مضر نیست
 اگر چه جوش شیرین به دلیل مصرف نامناسب در نان، ظاهرا مضر شناخته شده است، اما کاربرد وسیع آن را به یک پودر جادویی معروف کرده است.
پودر جوش شیرین در صنایع دام و طیور به عنوان مکمل اصلی خوراک دام، درصنایع غذایی، بهداشتی و در صنعت به عنوان تمیزکننده، بوگیر، دورکننده حشرات و ماده اصلی خاموش کننده در کپسول‌های آتش نشانی از مهمترین کاربرد‌های این پودر سفید است.

وی افزود: علاوه بر پودر جوش شیرین، تولید جوش شیرین کریستاله، و سوپر کریستاله از محصولات منحصر بفرد تولیدی این کارخانه است.

 
 
این کارخانه ویژگی های جالبی هم دارد
رئیس هیات ریسه شرکت به ویژگی منحصر بفرد فرایند تولید در کارخانه اشاره کرد و گفت: کربنات سدیم و دی اکسید کربن دو ماده اصلی برای فرایند تولید جوش شیرین است که در هفت مرحله ترکیب می‌شوند و جوش شیرین تولید می‌کنند.
نجاتی فرد افزود: در این کارخانه یک چرخه به آغاز فرایند تولید جوش شیرین افزوده شده است تا گاز دی اکسید کربن مورد نیاز را از آلاینده‌های خروجی کارخانه استحصال و مورد استفاده قرار دهد.
وی جلوگیری از انتشار ۲۰ تن گاز دی اکسید کربن به محیط زیست، تامین یکی از مهمترین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید جوش شیرین در داخل کارخانه، افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام شده محصول نهایی را از مزایای این چرخه ذکر کرد
 
 
اما این صنعت مشکلاتی نیز دارد…
 
 وی نبود نظارت بر واردات جوش شیرین را، علت اصلی عقب ماندن این واحد تولیدی از بکار گیری ۱۰۰ درصدی ظرفیت تولید عنوان کرد و افزود: این واحد تولیدی در حال حاضر تنها ۶۰ درصد ظرفیت واقعی را برای تولید جوش شیرین بکار گرفته است.
نجاتی فرد گفت: که در حال حاضر به دلیل نبود تعرفه گمرکی مناسب ۲۰ درصد جوش شیرین مصرف داخل، وارداتی است.
وی بیان کرد: در صورت حمایت مسئولان این واحد تولیدی قادر است با بکار گیری تمام توان تولید خود سالانه ۳۵ هزارتن در سال، نیاز جوش شیرین کشور را صد درصد  تامین و زمینه صادرات را فراهم کند.
 
 
 
 
برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق کانال‌های ارتباطی با ما در ارتباط باشید...